Legalizaci magnézia odmítáme!

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Kuba

Český horolezecký svaz zasedal

Logo ČHS
1. Logo ČHS
Valná hromada Českého horolezeckého svazu řešila vnitřní problémy svazu, změnila dosavadní metodické vedení, položila důraz na lezení dětí na umělých stěnách a odmítla se zabývat tlakem na povolení magnézia při výstupech v pískovcových oblastech. Přinášíme podrobnou reportáž z jednací síně na pražském Strahově v sobotu 8. března. (Za zpoždění reportáže se omlouvám, ale dříve jsem ji nestihl napsat - i na Horydoly.cz vyjde až zítra.)

Po oficiálním zahájení Valné hromady předseda Českého horolezeckého svazu Jiří Novák oznámil, že členská základna svazu se stále rozrůstá. Poslední součty hovoří o více než jedenácti tisících registrovaných horolezců.
Poté se věnoval pojistce na záchranné akce, kterou mohou ke členským známkám horolezci přikoupit. Většina loňských záchranných akcí prý byla menšího rázu a pojišťovna za ně platila dvacet až třicet tisíc korun. Jedna záchranka však přišla na půl milionu korun. To je rána pro každou pojišťovnu, komentoval Jiří Novák.
Poodhalil trochu i zákulisí podmínek pojistky: První dva roky pojišťovna několikanásobně prodělávala, protože si pojistku koupili především šílenci, u kterých byl předpoklad, že ji využijí. To se také mnohdy stalo. Zároveň dodal, že v loňském roce již byly výdaje s příjmy vyrovnané.
Jako svůj důležitý úkol vytyčil sjednocení pravidel lezení na českých a německých pískovcích v Českosaském Švýcarsku. Dnes se může stát, že lezec přejde například v Bielatalu od věže na německé straně k věži v Čechách a bude mít potíže s ochranáři.
Rusko nebo Pákistán
Předseda komise výkonnostního lezení Stanislav Šilhán kromě výčtu nejlepších výkonů v horách, které byly vesměs oceněny jako Výstupy roku 2002, oznámil, že o plánovanou hromadnou akci v severní stěně Eigeru nebyl zájem. Za to poukázal na hory bývalého Sovětského Svazu, kam chce napřít úsilí špičkových horolezců. Je tam velký potenciál, je to lepší než v západní Evropě a při tom o mnoho levnější než v Asii či Jižní Americe.
K tomu dodal o něco později šéf expediční komise a zároveň předseda svazu Jiří Novák: Jestli je někde budoucnost krásných elegantních cest, tak to jsou sedmitisícové a šestitisícové štíty v Pákistánu.
Pro všechny závody ledolezeckého světového poháru se formuje závodní družstvo. Podle Šilhána je nominace stále otevřená. Podle Slávka Vomáčka vzrůstá počet závodů mimo Evropu, příští rok se pojede do Singapuru a Jekatěrinburgu.
Komise závodního lezení na umělých stěnách byla sebevědomá. Naše komise je poměrně agilní, spustil Slávek Vomáčko. Vše co jsme chtěli, se podařilo uskutečnit, pokračoval. Bereme z rozpočtu svazu dost peněz, ale máme také výsledky.
Cvičené opičky
Vystoupení Dana Kadlece uvedl předseda ČHS slovy: Vždycky jsem říkal, že teď přijde na řadu komise cvičených opiček, ale jak vidím Přibila, asi bych mohl jednu koupit, a ohlédl se do sálu na jednoho mládežnického reprezentanta.
Kadlec bojoval o peníze, které mu výkonný výbor svazu při návrhu rozpočtu na letošní rok kvůli hádkám během dětských závodů odebral. Problémy vznikají tím, že závodí děti, ale rozhodují za ně rodiče, kteří chtějí rozhodovat i o pravidlech.
Vlaďka Bímová při obhajování činnosti mládežnické komise v horách si neustále stěžovala. Prý oddíly nemají zájem, prý nejsou nikde spojení na dětské oddíly, prý lékaři nechtějí pouštět děti po prohlídkách na lezecké akce, a tak dále. Letos by měla být hotová metodická příručka pro horolezectví s dětmi.
Skialpinisté opouští horolezce
Skialpinismus se ocitl podle René Bulíře na rozcestí. Na jednu stranu se vydal olympijský závodní sport, který nemá s horolezectvím mnoho společného, ve svém směru zůstaly tradiční disciplíny extrémní sjezd a lyžařsko-horolezecký přechod. Podle Bulíře i Nováka se tento rozpor bude muset řešit a z náznaků vyplývá, že v ČHS zřejmě do budoucna zůstane jen tradiční směr tohoto sportu. Koncem roku vyjde metodické cédéčko z Bulířovy dílny.
Máme své tradice!
Jen tři minuty! ozvalo se z pléna po oznámení jména dalšího řečníka. Byl jím předseda metodické komise Zdeněk Teplý, o kterém je známo, že často mluví příliš dlouho a obšírně. Jeho vystoupení se neslo v duchu obhajoby jeho minulé práce. </p>
<p>Při tom bylo předem jasné, že Teplý o svoji funkci po volbách přijde. Hlavní metodik je totiž klíčovou postavou každého horolezeckého svazu a jeho práce již nebyla progresivní. Proto se také před valnou hromadou uskutečnilo mnoho zákulisních jednání mezi zástupci oddílů po celé republice, jak Zdeňka Teplého odstranit a kým ho nahradit. Proti většině těchto dohod se stavělo jen nepříliš čistě zvolené vedení Hradeckého krajského výboru ČHS, ve kterém byl mimo jiné i sám dosavadní předseda metodické komise a jeho souputník Jan Čech, který jménem ČHS, ale bez jeho vědomí pořádal zájezdy do chráněných území v cizině a zajišťoval předraženou autobusovou dopravu na školení instruktorů.</p>
<p>Zdeněk Teplý upozornil na fakt, že Český horolezecký svaz vezme za své standardy vzdělávání Mezinárodní unie horolezeckých svazů UIAA. Neodpustil si však rýpnutí do svých následovníků: Ne všechno je potřeba přijímat. Máme své zkušenosti a tradice. Vytváření nových vizí by z nich mělo vycházet. Narážel na to, že zpřísněním školení instruktorů zřejmě klesne jejich počet z nynějších dvou set padesáti na mnohem nižší číslo. Nejsem niterně přesvědčen, že nový model je zcela v pořádku.
V sále v tu dobu již hučela volná debata a účastníci valné hromady čekali na konec Teplého příspěvku. Stačil se ještě letmo dotknout právní odpovědnosti instruktorů. Materiál je ve stadiu připomínek. V tomto stavuje je ovšem podle dřívějších prohlášení metodické komise již nejméně deset let. V pozdější debatě přiznal svazový právník Hein, že má dost materiálu, ale brožuru nesepíše dříve, než bude znát on nebo jeho nakladatelství opravdový zájem o koupi. ČHS mu odkoupení práv k dílu nenabídl a je tedy nutno k tomuto tématu přistupovat komerčně.
Po ukončení svého vystoupení se obrátil Zdeněk Teplý na autora tohoto článku s případným dotazem: Neblábolil jsem?!
Labák u ochranářů neprošel
Petr Hejtmánek, který má na starosti jednání s ochranáři, byl naladěn optimisticky. Personální změny na ministerstvu životního prostředí jsou podle něho lepší, než očekával. Magistr Povolný, který vystřídal magistru Petříčkovou, postupuje u našich žádostí o lezecké výjimky v chráněných oblastech přesně podle zákona. Vyřizuje je do jednoho měsíce. U Petříčkové prý některé ležely už od roku 1997. Jako jediné neprošly ledopády v Labském dole v Krkonoších, zabránili tomu místní ochranáři z KRNAPu, kteří chrání mechy na skálách.
Problematické by nemělo být ani jednání v souvislosti s rozšířením chráněné krajinné oblasti Český ráj například o Suché skály, Frýdštejn a Pantheon. Potíže budou asi s majiteli pozemků, poznamenal Petr Hejtmánek.
Revizní komise kritizuje mládež
Předseda revizní komise nedal předem přečíst svoji zprávu nikomu z vedení svazu a tím posléze vzbudil hodně vášní. Byla totiž jak se patří ostrá.
Nejdříve se pustil do komise mládeže kvůli lezení v horách. Je otázka, zda státní dotace byly vynaloženy účelně, doslova prohlásil. Výcvik mládeže není účelné dělat v komisi, ale v oddílech.
Poté kritizoval svazovou stránku v časopise Montana. Za šedesát tisíc korun ročně se tu mnohdy řeší neúčelné diskuse místo otiskování důležitých sdělení. Na jedničku nedopadla ani kontrola sponzorských smluv. Nejvíce chyb bylo podle revizní komise při jednání s Lanexem, protože u mnohých sponzorských darů není jasné, co se s nimi stalo a kdo je používá. Naopak bez chyby má být jednání s Hudysportem.
Světový pohár do Česka
Sekretářka ČHS Jarmila Ottová jakoby mimochodem oznámila, že v prosinci se bude v České republice konat světový pohár v lezení na umělé stěně. Neupřesnila, kde se bude konat, ale uvedla, že jsou stále potíže s doplacením dlužné částky za pohár před pár lety v Praze na Brumlovce.
Další oznámení vyvolalo trochu nevole. Svaz nakoupil pro účastníky valné hromady jako dárek průvodce Severní vápencové Alpy. Malá domů, nahlas glosoval jeden účastník z pléna fakt, že průvodce sestavil předseda Jiří Novák. Sekretářka jen opatrně kontrovala: Ta kniha opravdu stojí za to.
Skanderovy dluhy stále tíží
Finance hlídal celý rok Jan Bloudek, a tak mohl prohlásit: Už jsme z finančních potíží venku. Svaz má peníze i na závazky firmy Alpenservis bývalého předsedy ČHS Jiřího Skandery. Šlo o to, že Skanderova firma se zadlužila a poté se ukázalo, že její majitel ručil majetkem ČHS. Je tedy možné, že ČHS bude muset jeho dluhy zaplatit.
Jan Bloudek poté vysvětlil systém, jak svaz přichází k penězům: z členských příspěvků (Od loňska platí všichni stejně.), dotací na reprezentaci podle výsledků z mezinárodních soutěží (Stát si od nás kupuje svoji propagaci.) a dotací podle počtu členů (Jsme jeden z největších svazů s výjimkou fotbalistů, hokejistů, atletů a podobných tradičních sportů.)
Nakonec oznámil, že mnoho peněz v rámci Českého horolezeckého svazu se bude od letoška rozdělovat pomocí grantů. Většinu přihlášek je potřeba podat nejpozději začátkem dubna. Bude je hodnotit v prvním kole vedení ČHS a v druhém kole komise sestavená ze zástupců oddílů, kteří se mohou sami přihlásit.
Předseda zůstává
Volby proběhly v klidné, ale napjaté atmosféře. Čím byl větší oddíl, tím měl více hlasů. Nejmenší zastupoval jeden hlas, největší s více než osmdesáti členy čtyři hlasy. Další faux paux dosavadního předsedy po jeho knize jako dárku pro účastníky valné hromady bylo těsně před vhozením hlasovacích lístků do uren prohlášení, s kým by on rád napříště spolupracoval. Na mnohé zapůsobilo jako studená sprcha, jiní se strojeně smáli.
Předsedou Českého horolezeckého svazu se stal staronový Jiří Novák (organizátor a účastník mnoha himalájských expedic), prvním místopředsedou Jan Bloudek (dostal svaz z hrozící finanční krize) a druhou místopředsedkyní Alena Čepelková (dřívější extrémní lezkyně v horách). Novou tváří do vedení revizní komise byl zvolen Vévoda z horolezeckého oddílu Bohnice Praha.
Výkonný výbor byl zvolen ve složení Martin Mellan (dosavadní soukromý obhájce ČHS v mnoha internetových diskusích a bývalý předseda akademického horolezeckého oddílu), Dušan Stuchlík (majitel obchodu Hudysport v Lidické ulici v Praze, absolvent školení rakouského Alpenvereinu a skialpinista), Všetečka (předseda velkého oddílu a pískovcový lezec z Prachova) a z minulého období zůstal Petr Hejtmánek (vydavatel mnoha průvodců a protagonista jednání s ochranáři).
Z kola tak vypadli například Stanislav Šilhán (majitel importérské firmy Vertical sport), Zdeněk Teplý (předseda metodické komise ČHS), Slávek Vomáčko (trenér reprezentace na umělých stěnách), Josef Šimůnek (himalájista) a Vlaďka Bímová (práce s mládeží v ČHS). O jejich osudech je známo zatím jen to, že výkonný výbor určí šéfy jednotlivých komisí podle svého uvážení. Rozhodnuto je o Zdeňkovi Teplém. Předsedou metodické komise bude Dušan Stuchlík, odhadoval po skončení valné hromady Martin Mellan. První zasedání Výkonného výboru to potvrdilo. Mellan má na starosti komunikaci s členskou základnou. Nejvíce peněz do Ádru
Na závěr valné hromady došlo na volnou diskusi. První důležitý dotaz zněl na využití prostředků k přejišťování cest, jako jsou kruhy, borháky a mzdy správcům ve vybraných oblastech. Odpověď zněla: Adršpach 151 tisíc korun, Hruboskalsko 25 tisíc, Prachov 24 tisíc, Pálava 12 tisíc, Suché skály 5 tisíc, Příhrazy 4 tisíce, Kozelka 2700 Kč, Černá studnice 2500 Kč, Rabštejn 2000 Kč a Jizerské hory 624 Kč. Ve skladech leží ještě další materiál za 180 000 Kč, který může využít každý, kdo smysluplně zdůvodní své nároky. Nelze ho použít pro vytváření nových cest, ale výhradně k opravě starých.
Zazněly návrhy na dvě celosvazová referenda. První by mělo zjistit, zda by ČHS nemělo tlačit na všeobecné povolení magnézia při lezení skalních i pískovcových cest. To neprošlo. Druhé připomínalo spíše sociologický výzkum a mělo by přinést informace o využívanosti jednotlivých lezeckých oblastí. To valná hromada akceptovala. Je ovšem otázkou, kam autoři tohoto návrhu fakticky směřovali. Podle diskusí na serveru Lezec.cz lze předpokládat, že po zveřejnění výsledků průzkumu vzroste tlak na přesun využívání finančních zdrojů ČHS z pískovcových oblastí na frekventované vápence a žuly.
Několik diskusních příspěvků požadovalo změnu instruktorských kurzů. Dušan Stuchlík informoval, že instruktoři se rozdělí na skalní a horské. První absolvují celkem dva týdny praxe, druzí čtyři týdny praxe. Chci pět procent teorie a pětadevadesát procent praxe, prohlásil téměř jistý předseda metodické komise Dušan Stuchlík. Nesouhlasím, je potřeba učit především teorii, říkal jeho předchůdce Zdeněk Teplý.
Krajské orgány ČHS chtěly větší moc a více peněz. V tom je podpořilo jen mizivé procento delegátů. Krajské výbory tak nadále zůstanou prostředkem získávání peněz od státu a případně místem pro koordinaci jednotného postupu oddílů například při závodění, údržbě terénů místního významu nebo propagaci horolezectví v místním měřítku.
Zahraniční i čeští čestní členové
Těsně před ukončením byli jmenováni noví čestní členové Českého horolezeckého svazu. Mezi nimi jsou takové persony, jako legendární Bláža Karasová, která lezla s neméně legendárním pískařem Joskou Smítkou a po níž další legenda Franta Kutta pojmenoval Blážinu stěnu v Srbsku. Čestné členství dostal i Pit Schubert, autor německé dvoudílné publikace Riziko a bezpečnost na skále, sněhu a ledu, Marián Šajnoha, dlouholetý předseda Slovenského horolezeckého spolku JAMES, a Voloďa Suchý, jehož rukama prošly stovky adeptů horolezeckého sportu.

Vytvořeno: Kuba 1.4.2003 12:17