Proč do humanity

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Lukas B

A proč rozhodně nééé

Protože za pár dní máme něco jako nábor nováčků a opět se zdá, že bude výrazný převis poptávky před nabídkou, rozhodl jsem se dát dohromady nějaké přehledné základní informace a odpovědi na několik věčných otázek. Očekávám od toho to, že si každý rozmyslí jestli stojí o oddíl tohoto zaměření a fungující tak jak funguje.
HO Humanita je oddíl zaměřený na rekreační lezení, lezeme na skalkách, pískovcových skalách, v horách v zimě i v létě. Nelezeme žádné těžké cesty, neděláme žádný specializovaný tréning lezení, nezávodíme na umělých stěnách atd.

Základní informace:
Oddíl spadá pod Český horolezecký svaz a zároveň je součástí Vysokoškolského sportovního klubu Humanita při katedře tělesné výchovy Filosofické fakulty Karlovy univerzity. Každý rok přijímá nějaké lidi a vede pro ně kurz horolezectví. Protože není možné rozumně něco naučit příliš mnoho lidí, tak na každý rok stanovujeme kolik lidí můžeme přijmout. Na sezónu 2003-2004 je to maximálně 20 lidí. Připadá nám strašně hloupé nějak ze zájemců vybírat, a jako nejméně nespravedlivé řešení volíme losování. Protože zároveň nechceme přijímat úplně cizí lidi na úkor našich známých, funguje systém řízené protekce, tj. doporučování nováčků, kteří jsou pak při losování zvýhodněni.
Na začátek není nezbytně nutné vlastní vybavení, máme oddílovou půjčovnu, ale během prvního půl roku očekáváme, že si nějaké základní vybavení pořídíte. Co a jak kupovat samozřejmě poradíme.

Nábor (tj. přijímání nováčků) je ve čtvrtek 23. října 2003, v 19:00 hod. v tělocvičně koleje Jednota v Opletalově ulici, sraz ve vstupní hale v 18:55. Kdo přijde pozdě, ten má smůlu. Nemá smysl se hlásit dříve nebo později.

Kurz je organizován následujícím způsobem:
Cca 5 teoretických přednášek
Jednou měsíčně sobota nebo celý víkend na skalách, na této akci má začátečník zaručeno, že se mu bude někdo věnovat.
Týden v letních horách
Týden v zimních horách
Samozřejmě je možné se zúčastňovat všech ostatních oddílových akcí, domlouvat se na vlastních akcích atd.

Cena kurzu: 2000 kč zahrnuje opotřebování oddílového materiálu, příspěvky instruktorům na cestu do Tater, doškolování instruktorů, špagáty pro instruktory, pronájem pádostroje, honorář přednášejícímu záchranářovi, kopírování atd.. k tomu je nutno platit příspěvky, tj. 550 kč za sezónu, takže hned při přijetí zaplatíte 2550 kč.

Otázka: budu po tom vašem kurzu hotový horolezec?
Odpověď: v žádném případě ne, jestliže to budeš brát pasivně jako něco kam přijdeš a budeš čekat, co tě kdo naučí. Potom nebudeš umět prakticky nic. Uvědom si, že kurz je neziskový a nekomerční, a tomu musí odpovídat tvůj přístup, pokud chceš něco, kde tě budou vodit za ručičku, tak doporučujeme použít služby některé z komerčních horoškol, které mají samozřejmě i odpovídající ceny. Očekáváme, že budeš sám vyhledávat informace, snažit se a budeš mít o lezení zájem.

Otázka: má ho humanita nějakou vlastní umělou stěnu, nebo vyhrazené hodiny na nějaké stěně, kde by se lezlo za málo peněz?
Odpověď: nemá a podle všeho nikdy mít nebude.

Otázka: jaké jsou podmínky ke vstupu? Co musím splňovat?
Odpověď: musíš být student (jakékoli školy), plnoletý, svéprávný, duševně jakž takž zdravý, tělesně jakž takž schopen podobných aktivit v přírodě (ale to je na tobě to posoudit)

Otázka: jsou nějaké přijímací testy, vezmete mě, když jsem ještě nikdy nelezl a když neudělám shyb?
Odpověď: vezmeme.

Otázka: dáte mi pro školu zápočet z tělocviku?
Odpověď: budeš-li se aktivně zúčastňovat, tak tě k zápočtu doporučíme. Jsi-li z jiné vysoké školy, než FFUK, tak je na tobě si dohodnout podmínky se svojí katedrou tělesné výchovy. Zároveň bychom byli velice neradi, kdyby se k nám hlásili lidé jen kvůli zápočtu, ale určitá dejme tomu finanční a časová náročnost tohoto trávení času je snad sama o sobě dostatečným filtrem.

Vytvořeno: Lukas B 18.10.2003 08:48