Téryho chata v zimě - doporučené cesty pro nováčky

Rubrika: Metodika
Autor: Kuba

Dal jsem dohromady 10 tipů, co si vylézt na Téryně v zimě. Kdyby někoho ještě něco napadlo, klidně dopisujte další!

Lomnický štít

Lomnický štít (2632 m) je samozřejmě cílem číslo 1. Zajímavý výstup a vlastně jediný logický přímo od chaty Jordánka 2 je dlouhý, orientačně komplikovaný, leze se po sněhu i skále, ve žlabech i po hřebenech, na závěr ulehčuje výstup feráta. Doporučuju jít s někým, kdo to tam zná.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/jordanka-na-lomnicky-stit.html

Ľadový štít

Každý nováček vyleze na Malý Ledový štít (2611 m) hřebenem přes Pfinnovu kopu 2-3. Ačkoliv je to za dobrého počasí přehledná hřebenovka, když se zatáhne, je možné zabloudit do lavinézních svahů pod hřebenem.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/tragicke-bloudeni-v-tatrach.html

Dlouhá túra dostupná nejspíš na lyžích nebo sněžnicích vede na Ľadový štít (2630 m) přes Ledový kůň 2.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/ledovy-stit-vystup-na-posledni-chvili.html

Žltá stena

Blízká Žltá stena (2169 m) je v zimě dobře lezitelná cestou Východní hrana 3 díky tomu, že se často stoupá po pověstné tatranské zmrzlé trávě.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/vychodna-stena-na-zltou-vezu.html

Žltá věža

Žltá veža (2384 m) nebo Prostredný hrot (2440 m) nabízejí pěkný zimní výstup Dubkeho lávka 2, kde se kombinuje sněhový traverz s pěkně exponovaným hřebínkem a závěrečnými mixovými délkami.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/dubkeho-lavka-na-stredohrot.html

Prostredný hrot (Stredohrot)

Na Prostredný hrot (2440 m) vede dlouhý a orientačně ne zcela jednoduchý Východní hřeben 3, který místy připomíná spíš pilíř. Leze se většinou po zasněžené skále.

INFO: https://www.horydoly.cz/horolezci/vychodni-hreben-15-delek.html

Baranie rohy

Baranie rohy hřebenem od Ľadového sedla III přes Nižnou a Vyšnou Baraní strážnici je dlouhý, různorodý a zábavný. S přístupem a sestupem ve sněhu je to túra na celý den. Baranie rohy se obvykle zdolávají z Baranieho sedla Normálkou podél hřebene, kterou použijeme při sestupu.

Mačacia veža

Mačacia veža je věžička vysunutá do doliny a je vhodná na lezení za horšího počasí. Oblíbené klasiky vedou v údolní stěně naskládané vedle sebe: Szczepaňští 2-3 se lezou žlabem vpravo od prostředního žebra, Zamkovský 3 míří na pravé žebro a Kele mladší 3 vede středem stěny na hřebínek a po něm na vrchol.

Pyšný štít

Věžka Loktibrada (2577 m) dělí Lastovičí štrbinu na dvě ramena. Lastovičia štrbina je výrazné sedlo mezi Pyšným štítem (2625 m) a Malým Pyšným štítem. Leze se na Lastovičiu štrbinu žlabem 2 s velmi proměnlivými podmínkami. Ve sněhu se leze lehce, v ledu je to fyzicky náročná túra a pokud jsou vidět skály, je to poctivá dvojka. Můžeme pokračovat doprava (pravá část štrbiny se nazývá také Pawlikovského) a krátce na Pyšný štít po hřebeni 2. Návrat je možný zpět po vlastních stopách nebo výhodněji slaněním do Bachledovy štrbiny a Jordánkou dolů.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=XCAWp6zPD1k

Vytvořeno: Kuba 26.1.2016 20:14
Upraveno:Kuba 26.1.2016 21:09další...