Letni Alpy 2021 - Wilder Kaiser

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Filip K.

Večeře bude

Bizarní skály na nástupu Führerweg
1. Tomáš K. nad Leuchsrinne
2. Prvni vecere
3. Stripsenjochhaus v pozadí Totenkirchl
4. Tomáš K. a Kuba T. na Totenkirchlu
5. Tomáš T. a Hanka T.
6. Filip a Petra v Ellmauer Tor Tour
7. Filip a Petra dolézají Ellmauer Tor Tour
8. Poslední metry Ellmauer Tor Tour leze KT
9. Eggersteig, přístup do Steinerne Rinne
10. Škrapy na Ellmauer Tor Tour
11. Bizarní skály na nástupu Führerweg
12. Západ slunce za chatou
13. Totenkirchl, Hanka slaňuje z jeskyně
14. Kuba leze Führerwand na Totenkirchl
Letošní letní Alpy se konaly v nižší, ale zato bližší, části Alp - Wilder Kaiser. Humanita zde zanechala první stopy svých lezeček ořezaných kopaček už v roce 1992. Hned jak z Mnichova přijedete do Rakouska, zahněte z dálnice doleva a tam to je. Ani nepotřebujete Rakouskou Vignette.

Ve středu nás na chatu Stripsenjoch dorazilo 16, ve čtvrtek se pak přidali další tři. Transport na chatu lze zvládnout po svých z parkoviště kolem 2 hodin. Někteří využili domluvenou lanovku na věci za 5 euro za batoh (jezdí od tří batohů). Už ve středu jsme obsluze rádně zamotali hlavu s večeří. Ukázalo se, že místo čekání na ostatní jsme se radši měli hned po příjezdu jít ohlásit a udělat "check in", aby bylo jasné, že máme polopenzi. Zmatky s jídlem pokračovaly i ve čtvrtek, kdy se několika dvojicím či trojicím výlety protáhly dlouho do noci. Jen díky důmyslné výmluvnosti přítomných se podařilo zachránit hlavní jídla pro hladové opozdilce. Další dny proběhly po této stránce už poměrně hladnce. Polopenze byla bohatá, ráno 3 krajíce chleba, kaiserka, salám, sýr, máslíčko, taveňáček, marmeládka, medík, nutelka a půl litru čaje, kakaíčko, nebo kafe. Na večer pak přišla série polévka, salát, hlavní chod dle výběru a dezert. Za polopenzi a nocleh v lageru jsme platili 42 euro za osobu a noc.

Vápencový Wilder Kaiser oplývá mnoha cestami všech obtížností, včetně lákavých trojčiček po alpínském jištění. Tam se rozhodně hodí vzít dostatek vlastních vklíněnců, friendů a jiných udělátek. Hlavně nezapomenout smyce a alpské presky na prodlužování. Ty se vám budou hodit i na místních vícedélkách za sedm a výš. A pokud hodláte popolézat v Klettergartenu pod chatou nebo nad chatou, přibalte i klasické presky.

Při lezení většinou nebyla nouze o dobrodružství. Mokrý převislý kout na závěr Via Classica dal mentálně zabrat i ostříleným lezcům. Nekonečně zamotáná půlka a shození balvanu velikosti půlročního telete překvapilo při slaňování v únikové cestě z Kopftörlgratu. Zaseknuté lano při stahování zvedlo tepovku hned několika šťastlivcům. Kamzík bezohledně hrnoucí kamení do údolí při svém olympijském běhu kolmo dolů vyděsil i turisty na feratě. Někteří si k dobrodružství mírně napomohli. Třeba když Radka nenápadně zahodila lezečku do neznámého terénu; z rafinovaně plánovaného pokusu o prvovýstup bylo ale nakonec jen slanění.

Lezlo se:
Führerweg na Totenkirchl (3+): 1 trojice, 1 dvojice
http://www.horydoly.cz/horolezci/fuhrerweg-na-totenkirchl-velkolepa-alpska-trojka.html
Kopftörlgrat na Ellmauer Halt (4-): 1 dvojice, 1 dvojice jen do ústupové cesty
Ellmauer Tor Tour (4+): 1 trojice, 2 dvojice, 1 dvojice horní část
http://www.horydoly.cz/horolezci/ellmauer-tor-tour-horolezecka-vstupenka-do-wilder-kaiser.html
Predigtstuhl Nordkante (4): 1 dvojice
First Class na Totenkirchl (7+): 1 dvojice
Mentor (8-): 1 dvojice
Mit Sakko und Bügelfalte (6+): 1 dvojice
Tanz der Vampire na Totenkirchl (7+): 1 dvojice
Via Classica na Fleischbank (5): 3 dvojice
Kirchl Express na Totenkirchl (6+): 1 dvojice
Klettergarten nad chatou: 1 trojice, 1 dvojice
Klettergarten pod chatou s vícedélkami: 1 trojice, 2 dvojice
http://www.horydoly.cz/horolezci/sportovni-skalkareni-na-stripsenjoch-ve-wilder-kaiser.html

Celá akce se obešla bez vážnějších zranění a dokonce i bez bivaků. Počasí nám přálo v podstatě až do neděle. Veliké poděkování patří Evce za organizaci a nelehkou komunikaci s chatou před i v průběhu výjezdu.

Vytvořeno: Filip K. 30.7.2021 16:45
Upraveno:Kuba 27.8.2021 12:25další...