Přednáška o počasí

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Marťas

Janče vlají vlasy => fouká. Janča má mokré vlasy => prší. Janča má zmrzlé vlasy => mrzne.

Přednáška o počasí 1
1. Přednáška o počasí 1
2. Přednáška o počasí 2

VIDEO z přednášky zde: (doplňte pls někdo link yt.be)

Další ze série nováčkovských akcí, tentokrát zaměřená na meteo s důrazem na kritické myšlení a uvažováním nad počasím, které nám v horách může výrazně pomoci.

V předvečer zahájení platnosti dalšího nouzového stavu, nám zázemí poskytla ověřená restaurace Školička na Proseku. Tentokráte se osvědčily piva typu: Fu*king Guy, Svatomartinské, Beznoska - zhruba v tomto pořadí. V organizaci přednášek je vidět znatelný progress, kromě předem avizovaného audio-video záznamu, se tentokrát přistoupilo i k online streamingu s nemalou účastí na druhém konci.

Přednášku Janča začíná základními pojmy a termíny meteorologie. Rychle se dostáváme k práci s tlakem, výškou a teplotou. Krátká odbočka k chytrým hodinkám - jak, co a jak často měřit a kalibrovat. Pokračujeme k základním meteorologickým prvkům. První je na řadě změna teploty vzduchu, jeho rozpínání, stlačování a dopady na vznik oblačnosti. Krátká zastávka u relativní vlhkosti vzduchu.

U vzniku větru rozdílem tlaků, všichni se zaujetím zkoumají přepočtovou tabulku z m/s na km/h a doplňkové informace "Jaká rychlost větru mi vlastně podrazí nohy, nebo mě smete ze stěny?". Jako bonus Janča přihazuje tabulku s rychlostí větru s dopadem na pocitovou teplotu.
Následují praktické typy co dělat při bouřce, jak snížit krokové napětí a být co nejvíc v bezpečí. Ručičky na hodinách poskočily dopředu, přibývají historky z hor, kde koho chytlo špatné počasí, co bylo špatně, co udělat jinak. Není nad to se poučit z cizích chyb a příště udělat své vlastní, originální chyby :)

Dostáváme se k předpovědi počasí, ověřeným zdrojům, lokálním podmínkám i typům jak si podle ČHMÚ namazat běžky :)

Na závěru přednášky je Janče odměnou zasloužený potlesk za krásně zpracované téma počasí.
Stoly se vyprazdňují, číšník sčítá útratu, zabalit projektor, plátno.. Další super akce, která všem zúčastněným osvětlila některé meteo jevy nebo je navnadila do dalšího intenzivnějšího studia problematiky počasí.

P.S. Kdo píše krátký článek příště? ;-)

Vytvořeno: Marťas 26.11.2021 11:53
Upraveno:Marťas 28.11.2021 11:52