Nováčkovské sportovky na Borové skále

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: ŠárkaG

Výuka
1. Výuka
2. Nácvik práce na štandu
3. Všichni štandují
4. Zrod horolezce
5. Pozor lano!
6. Záchrany
7. Mumie
Po hodinách teorie s papírem a tužkou, po pár návštěvách lezecké stěny a po úspěšně zvládnutém chytání pádů, byl čas se vydat zužitkovat naše nabyté nováčkovské znalosti ven na sportovky, a to konkrétně na Borovou skálu.

Den jsme pod skalou začali výukou, jak taky jinak. Pro bezpečné lezení na skále bylo zapotřebí hned několik věcí, které jsem se museli naučit. Nejdříve jsme si ukázali, jak správně cvakat expresky do pevného postupového jištění různých typů, dále jsme se naučili zřízení a zrušení vratného bodu v případě lezení Top rope tak, abychom nemuseli slaňovat. Následovala práce na štandu – dobrání druholezce a následné slanění se zrušením štandu.

Potom, co jsme si veškeré věci několikrát vyzkoušeli jen kousek nad zemí s dohledem bystrých očí našich instruktorů, zbylo ještě trochu času na zopakování si dřívější látky, jako je zakravení půlloďáku a kyblíku nebo tréning navázání půlloďáku na karabinu jednou rukou ve ve všech možných situacích (toho není nikdy dost).

Po dopolední výuce a krátkém obědě nám nakonec zbyly více jak dvě hodiny na volné lezení. Někdo stihl vylézt jen jednu-dvě cesty, jiní jich stihli více, ale den jsme si všichni nejen díky krásnému počasí moc užili. Teď už nezbývá než se těšit, až se v novém roce sejdeme znovu a naučíme se i lezení po vlastním.

Starší členové a loňský nováčci si zalezli pouze ráno. Zbytek dne se připravovali na simulovanou záchranu, která je čekala druhý den v neděli v Šárce. Zopakovali si, co už měli dávno umět, a díky Erikovi se doučili dvě různé výroby nosítek z batohů a lana. Více o záchraně se dočtete v předchozím reportu od Kuby.

Vytvořeno: ŠárkaG 13.11.2023 21:34
Upraveno:PetrG 13.11.2023 23:53další...