Ledy Pitztal

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: Jiří

1.
Do Piztalu jsme vyrazili 16. ledna společně s Happym, který to naplánoval a zorganizoval. Plán bylo ledolezení a možná skialp. Původně jsme měli být čtyři, nakonec dva odpadli a díky tomu jsme se i s lezeckým a lyžařským vybavením vešli do krátkého Golfa.

Na cestu jsme vyrazili okolo 9h ráno a okolo 16h jsme dorazili do kempu v Jerzenz. Primárně je to kemp pro karavany, ale mají tam i ubytování v pokojích, tak jsme jeden obsadili. Na lezení už nám čas nezbýval - pomalu se stmívalo, tak jsme alespoň projeli údolí a prohlédli možné ledopády podle nově koupeného průvodce. Průvodce nás nasměroval na také GPX data, pomocí nichž si lze zobrazit polohy ledopádů v Pitztalu například v aplikaci Mapy.cz. To se velmi hodilo - údolí je dlouhé a německé popisy poloh se těžko luští. Ledopády bohužel nebyly tak natečené jak jsme očekávali, přestože několik týdnů předtím neustále mrzlo. V nejlepším stavu byly ledopády v zářezu u potoka na konci údolí (parkování před mostem, vpravo od mostu slézt k potoku a doprava). Tam jsme našli čtyři velmi dobře natečené jednodélkové ledopády různých obtížností, takže jsme je zvolili za cíl na druhý den.

Večer jsme ještě nakoupili proviant - nakoupili jsme blízko ubytování, ale dopuručuji nakoupit ještě dole v Imstu, kde jsou ceny znatelně nižší.

Druhý den jsme měli lezecký - jeli jsme rovnou k ledopádům na konci údolí, kde jsme strávili celý den. Na to, že nebyl víkend, byly ledopády dost obsazené, ale volné linie stále byly a postupně vylezli co jsme chtěli - všechno jednodélkové ledy do 15m. Bylo těsně pod nulou a nefoukalo, takže podmínka ideální. Ledopády jsou tam kolmé i ukloněné, tak jsem si i já jako ledolezecký začátečník něco vytáhl.

Pro čtvrtek jsme za náš cíl vybrali výstup na Wildspitze. Na konci údolí Pitztal je ledovec a na něm menší lyžařské středisko Pitztal Gletcher. Ve středisku se lze vyvézt lanovkou na dobré misto na výstup na Wildspitze. Pro tento účel lze zakoupit i levnější jednodenní vstup - 40e namísto 65e. Zajímavosti je, že od silnice do střediska na ledovec jede vlak tunelem a to že 1700m do 2700m nad mořem.

Při příjezdu jsme zjistili, že lanovka, kterou bychom potřebovali kvůli větru nejezdí. To značilo, ze ani výstup na Wildpitze kvůli větru nepůjde uskutečnit, tak jsme zvolili plný lístek abychom mohli lyžovat v celém středisku. Naše lanovka se sice nakonec rozjela, ale vítr i tak foukal silně a my zůstali jen na sjezdovkách. Středisko je menší ale na jednodenní lehčí lyžování super.

Na pátek jsme měli vybraný jeden z níže položených ledopádů, který byl natěčený, i když ne ideálně. Tenhle ledopád byl večer nasvícený, takže lezitelný i za tmy. Mě se ale zhoršilo nachlazení a Happy se taky necítil na 100%, takže jsme se nakonec jen v klidu sbalili a jeli zpět do Čech.

Čtvrtek a pátek tak nevyšli vůbec podle plánů, ale i tak to stálo za to!

Cesta: rakouská dálniční známka není potřeba, Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Garmish-Partenkirchen - Imst - Pitztal, 6h bez zastávek
Levná čerpací stanice u Plzně: Tank Ono Nýřany
Ubytování (nejlevnější nalezené): mountain-camp.at, Místo
Průvodce: Eiskletterführer Tirol
GPX soubor s polohami ledopádů v Pitztalu (lze importovat například do mapy.cz): GPS Daten
Skialp výstup na Wildspitze (3770m): Wildspitze - Skitour vom Mittelbergjoch
Proviant: Nákup proviantu je lepší udělat s předstihem - nejpozději v Imstu. V údolí Pitztal jsou ceny s vysokohorskou přirážkou.
Fotky: Google Foto

Krátké video z akce:

https://youtu.be/1iVhtelXWME?si=URDxEB9vOXQbxcPY

Vytvořeno: Jiří 11.2.2024 23:40
Upraveno:Happy 12.2.2024 06:20další...