Kdo vládne Humanitě?

Rubrika: Dění v oddíle
Autor: Kuba

Oddíloví funkcionáři včera, dnes a zítra...?

Radek Jošek v Dolomitech.
1. Radek Jošek v Dolomitech.
Humanitní legenda praví, že HO Humanita Praha se přerodila z turistického oddílu.

Někdy ve druhé polovině 80. let byl založen turistický klub při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Prvním předsedou byl Vladimír Aťa Svatoš. Tehdy tělocvikář a šéf katedry tělesné výchovy.

Někdo tehdy přinesl do oddílu fotku Dolomit a okamžitě se všichni do tohoto pohoří zamilovali. Jenže za socialismu neměli šanci, že by se do nepřátelské kapitalistické Itálie někdy v životě podívali.

Pak někdo přišel s tím, že horolezci občas dostávají povolení k reprezentačním výjezdům. Bingo! To byl nápad. Za dva roky se z turistů stali horolezci, měli svého instruktora (tehdy zvaného cvičitel) a připravovali se na podání žádosti o devizový příslib do Dolomit. Předsedou se stal právě ten cvičitel Richard Ríša Gürtler.

Čas oponou trhnul docela rychle a do Dolomit i kamkoliv jinam do Alp se vyráželo ve školním autobusu, vlakem a nejbohatší lezci i vlastními auty.

Předsedou se stal v polovině 90. let Petr Bidlo Daniš a pak na rok zaskočil Kuba Turek. Po něm byl předsedou Jan Pionýr Hásek. Po něm ještě Jan Hrb Hrbáček.

Dlouhá léta pak vedl oddíl Robert Gobo Halama.

Teď je předsedkyní Jana Janča Hornová.

Ale nejen předseda/předsedkyně jsou klíčové osoby v Humanitě.

Nejstabilnější funkcí je pokladník. Ať už finance řešíme jakýmkoliv způsobem, vystřídali se jen dva. Nejdřív Michal Beránek Brezík a po něm Klára Kláruše Vaňková.

Metodikem byl nejdřív Ríša, který vyškolil v době metodického temna, kdy ČHS asi deset let na instruktory zcela dlabal, několik instruktorů. Významným metodikem byl Pionýr, který dal nováčkovský kurz do latě, a po něm Gobo, který nováčky pořádně péroval, ať hlavně lezou. Po něm to vzala pevně do rukou Veronika Feu Jecelínová, která spojila oba principy dohromady. Že to nebylo až tak těžké, dokládá fakt, že v nouzi nejvyšší byl zvolen na dva roky Kuba. Pak se vrátil do oddílu Robert Robin Polák a metodikem se stal znovu někdo kompetentní.

Aktuálně je metodikem Jiří Happy Šťastný, který přinesl znalosti z civilního i vojenského lezení.

Před koncem tisíciletí založili Aleš Baloo Nedvídek a Kuba oddílovou půjčovnu a pak ještě Kuba oddílovou knihovnu. Starali se o ně ochotní lidé. Teď je nejdůležitější osobou skladník Radim Děrolezec Brom.

Zárodek Humwebu zplodil také Kuba, ale nehynoucí zásluhu má Jindra Štěpán, který udělal Humweb takový, jaký vidíme dnes. Střeva systému nedávno vyměnili Daniel Dano Perniš a Tomáš Wigwam Mazák.

POZNÁMKA: Všechno to píšu jen z hlavy, protože k tomu nemám žádné písemné podklady. Jakékoliv opravy, doplňky, úpravy jsou vítány.

Spoustu lidí, kteří mají velký podíl na historii Humanity, jsem nevyjmenoval, protože jsem si na ně nevzpomněl, nebo se mi nevešli do textu. Prosím pamětníky, ať je sem dopíší.

Vytvořeno: Kuba 14.3.2024 19:17
Upraveno:Kuba 14.3.2024 23:55další...