Simulovaná záchrana 2023

Rubrika: Reportáže z akcí
Autor: JakubZ

Tady se to stane
1. Tady se to stane
2. Nahoře najdeme štand
3. průzkum
4. Už máme prvního
5. čas slanit společně dolů
6. free hugs
7. slanění
8. nosítka
9. druhý lezec míří dolů
10. neseme lezce
11. nosítkáři
12. podzim je ideální čas k záchraně
Neděle 5.11.2023 - sraz u Ronalda McDonalda blízko tram zastávky Divoká Šárka, pan Ronald nabízí kávu a bezplatné použití wc. To je nabídka, která se neodmítá.

Kolem 9:10 jsem připraveni vyrazit do přilehlých skal, je čas drtit nejvyšší možnou obtížnost, kterou zdejší oblast poskytuje, hasíme si to údolím když v tom zazvoní telefon a na display je jméno Kuba Turek. “Jsem v Šárce, lezl jsem několik délek na Žabáka, fakt nevim kde jsme, potřebuju pomoc…..”. To je tedy náhodička, lezení se odkládá, jelikož když seš fakt v nouzi, tak kamarádi z mokrý čtvrti dorazej co by dup.
Dorazíme tedy pod Žabáka a vidíme bílou helmu v horní třetině stěny. Válečná porada je zakončena oblečením výstroje a rozdělením na dvě družstva, a to nosítkáře a záchranáře. Nosítkáři poberou materiál na nosítka a přípravu terénu, což se později ukáže jako velmi prozíravý tah. Záchranáři vyhodnotí situaci a rozhodnou se do místa nehody nelézt, nýbrž vyrazí delší cestou kolem skal, s cílem slanit do místa nedobrovolného bivaku. Již cestou vzhůru je vidět, že Kuba není sám.
Slaníme jednu délku a vidíme, že s Kubou je jeho syn Mates, oba silně podchlazení, vyčerpání, dehydrovaní, ale zajištění proti pádu. Mates příliš nereaguje, je ztuhlý a komunikace vázne. Kuba reaguje až příliš, žvaní nesmysly, má potřebu se angažovat a podaný čaj zvrací. Profi záchranka o nás již ví, ale letová situace neumožňuje start vrtulníku a máme za úkol dostat postižené na silnici, kde je nabere sanitka. Není čas ztrácet čas, jeden záchranář pokračuje dál a staví sestupovou cestu. Zadání úkolu a náhoda tomu chtěla, že je třeba udělat další štand a bude nutné s postiženými přesedat. Na štandu je připraven záchranář a sestup s prokřehlými horolezci může začít. Nejdřív jede mumlající Mates, ve společném závěsu na zádech dorazí na postupový štand, kde se to lehce zadrhne, ale podaří se zmrzlíka předat a dojet s ním až dolů. Nosítkáři jsou ready, zabalí jej do termofolie, začnou se zahřívání a vázáním do nosítek. Ještě nám na polici zůstal Kuba, toho je trochu větší kousek a tak musí nastoupit záchranář jak hora, aby s ním sjel ke štandu. Tam na něj naopak může čekat nejkřehčí záchranářka dnešní akce, jelikož předání, již visícího Kuby je snadné. Ale ouha, cesta dolů s Kubou způsobí kamenou lavinu a je tedy nutné odnést Matěje do bezpečí, nosítkáři a část záchranářů čapnou improvizovaná nosítka a díky vyvázané cestě, je možno transportovat nešťastníka v horizontální poloze až na silnici. Kuba zatím dojede dolů, je zahříván, uvázán a připraven k transportu. Gravitace nám opět vysvětlí, že rozdíl otce a syna není pouze v letech a s druhým nezvedencem se tým pronese o něco více.
Oba postižené jsme měli na silnici ve 12:30, tedy celá akce trvala asi 3 hodiny. Vyrážíme směr hospoda na koupáku. U piva se to dobře rokuje, a tak se dozvíme, že jsme byli zoufale pomalí, ale nikdo nebyl ohrožen. S postiženými je třeba více mluvit, neopouštět je a nespoléhat na to co říkají, stejně tak je třeba kontrolovat zda nekrvácí, lépe promýšlet cestu a místo přesedání. Oba nešťastníci byli zachránění a to se počítá, díky Kubovi a Matesovi za hraní si na nebohé horolezce. Díky nim, jsme si mohli v simulované situaci vyzkoušet, jak náročné je dostat dva lidi z vícedélkové cesty. Jak bylo mnohokrát řečeno “Snad to nikdy, nikdo z nás, nebude potřebovat znát”. Kuba závěrem přidal historku o reálné záchraně z Tater a všem nám bylo jasné, že trénink je třeba, neb v reálu tohle není sranda a jde o život.

Video z celé akce

Fotogalerie z celé akce

Vytvořeno: JakubZ 8.11.2023 10:01
Upraveno:JakubZ 8.11.2023 10:16další...